English
 

משתלת חסקלברג

 
 

הכירו את פירות-העל

מהם הפירות הבריאים ביותר עבורנו? כלומר, ברור שכל הפירות בריאים ומצווה לשלבם בתפריט היומי, אבל מהם הפירות שנושאים עימם בשורה בריאותית ייחודית? שאלה זו, שנדמתה תמימה בהתחלה, התגלתה כמורכבת ומתעתעת ביותר. למעשה, ככל שהעמקנו לנבור בסוגיה, גברה הזדהותנו עם אותם משפטים שבעבר נהגנו לראות בהם מס-שפתיים ותו לא: "הבחירה היתה קשה", למשל. אז לא רק שהיא קשה, היא גם לא ממש הוגנת. רבים וטובים נשארו בחוץ: החל בפירות ההדר וכלה בגויאבה או בפפאיה. כולם גדושים בכל טוב וראויים לכתר מלכות. ובשורה התחתונה, חשוב לזכור שעוצמתם האמיתית של הפירות נעוצה באכילה מגוונת של פירות בצבעים, במרקמים ובטעמים שונים, שכן השילוב ביניהם יוצר סינרגיה שערכה לא יסולא בפז.

 

פרי הרימון

מלחם ארז ועד שוק-הכרמל, לא תוכלו להימלט מהרימון, והאמת שממש לא כדאי לכם לעשות זאת: תקצר היריעה מלפרט את כמות המחקרים שבדקו את תכונות הרימון וחזרו, כל אחד בתחומו שלו, עם המלצה נלהבת: שלבו אותו בתפריט היומי שלכם.

מדובר באוצר בלום של נוגדי חמצון טבעיים (פלבנואידים ופוליפנולים, למעוניינים לדעת), הנושאים עימם שלל מתנות לגוף האדם: שחרור סתימות בכלי הדם, עיכוב ייצורו של הכולסטרול וכפועל יוצא: מניעת מחלות לב וכלי דם. וגם שוחרי הדיאטה יכולים להיות רגועים, ברימון גדול נמצא כ-90 קלוריות בלבד.

אבל חכו, יש עוד. במחקר שנערך באוניברסיטת ויסקונסין נמצא כי שתייה יומית של כוס מיץ רימונים מסייעת במניעת התפתחותו של סרטן הערמונית. מחקר זה, אמרו אותם חוקרים, מצטרף לעדויות הולכות ומצטברות כי הרימון מכיל מרכיבים הפועלים כנגד סוגי סרטן שונים.

ואם לא די בגרגרי הרימון, מתברר שגם קליפת הרימון נושאת עימה יכולת לאיחוי הפצעים, כפי שכתב לפני שנים הרמב"ם: "והרפואה החותמת (סוגרת את הפצע)... כי היא המנגבת שטח הבשר, עד אשר נתדבק, ויקשהו, וינגבהו וישימהו שעומד במקום עור"

 

פרי האבוקדו

רוב הדיאטנים מתייחסים לאבוקדו כאל מקור שומן. רוב הציבור מתייחס אליו כאל ירק, אבל עם המציאות אי אפשר להתווכח: מדובר בפרי, ולא סתם פרי – אלא אחד משלושת היחידים שמכיל שמנים בלתי רוויים, מבורכים והכרחיים לגוף (זיתים ואגוזים הם השניים האחרים, למתעניינים).

שמנים אלה מסייעים לגוף במלחמתו בשומן "הרע" הרווי, מונעים מחלות לב ומאטים תהליכי הזדקנות. לפעילותם המבורכת מצטרף גם ויטמין E, נוגד חמצון רב עוצמה שמגן על תאי הגוף בכלל ועל רקמות העור בפרט.

אז נכון, מדובר ב 200 קלוריות לכל חצי אבוקדו, אבל פשוט אסור לוותר עליו: הוא עשיר באשלגן ודל בנתרן. יש בו ברזל, מגנזיום, סידן וכבונוס רב משקל: כל חומצות האמינו החיוניות, שהופכות אותו לבעל חלבון מלא ולאורח רצוי ביותר במטבחים צמחוניים.

 

פרי הקיווי

קיווי עסיסי עם ויטמין C. למעשה, עם המון ויטמין C: קיווי גדול, המכיל 93 מ"ג ויטמין C, מספק לגבר 98% אחוז מהתצרוכת הימית המומלצת לו ולאישה – 124% מתצרוכתה היומית.

אבל הקיווי לא עוצר כאן: בכל ביס אנחנו נהנים גם משפע של אשלגן, המצוי אמנם בכל פרי, אבל כאן ריכוזו מרשים במיוחד. בנוסף, אנו מתעשרים בכמות גבוהה יחסית של ויטמין A ובאנזימי עיכול (אקטינידין, בעיקר), שמשפרים את יכולת עיכול החלבון של הגוף ומזרזים את תהליך חילוף החומרים.

והבונוס: כמות סיבים גבוהה יחסית (2.5 גרם בקיווי) וכמות סוכר מועטה יחסית, הופכים אותו לפרי מומלץ בעת דיאטה, כזה שיארגן תחושת שובע לזמן ארוך יחסית, בקנס קלורי (60 לפרי גדול) מתקבל על הדעת.

 

פרי התפוח

מעל ל-7000 מינים של תפוחי עץ קיימים בכל העולם, ולא בכדי. התפוח חביב על רוב האוכלוסייה, ולמרות מחירו הלא כל כך זול, יחסית, אפשר למצוא אותו כמעט בכל מטבח בישראל.

לא תמצאו בו אוצר בלום של נוגדי חמצון (ע"ע רימון) וגם לא ויטמין C בכמות שמספיקה למדינה קטנה (קיווי, אלא מה?). כן תמצאו בו שילוב של שתי תכונות שהופכות אותו לנשנוש האידיאלי: מדד גליקמי נמוך מאוד וכמות סיבים גבוהה, יותר מאשר בשיבולת השועל המפורסמת, לדוגמה. השילוב הזה מעניק לגוף תחושת שובע נינוחה ועירנות לאורך זמן במחיר של 55 קלוריות. בעלי לחץ הדם הגבוה ימצאו בו עניין מיוחד, בזכות כמויות הנתרן הזעירות שבו.

בנוסף, מסייע התפוח בניקוי זיהומים מהכבד ובהפחתת כולסטרול, בזכות נוגדי חמצון טבעיים בשם חומצה מאלית וטרטרית. גם מערכת העיכול יוצאת נשכרת בזכות תרומה של חיידקים ידידותיים שמעניקים לה הפקטין, סיבי הפרי.

 

פרי הענבים

גם הענבים, ממש כמו הרימון, מתהדרים בריכוז מעורר השתאות של נוגדי חמצון. מה אנחנו מרוויחים? האטת התפתחות טרשת העורקים וקרצוף יעיל של דפנות כלי הדם שמאפשר לגוף לשנע ביעילות ובמהירות את החומרים בגוף: מעיכול מזון, דרך סילוק הפסולת ועד להרזיה.

אנו רגילים להלל ולשבח את הענבים הסגולים (זוכרים את ההמלצה לשתות כוס יין אדום כל ערב?), אבל לאחרונה זכו דווקא הענבים הירוקים לקצת נחת: במחקר שנערך בסן-דייגו נמצא כי כוס מיץ ענבים ירוקים, בשילוב דיאטה מתאימה כמובן, מסייעים להרזיה. הסיבה לכך עוד לא הובהרה עד תום, אך ידוע כי נעוצה בשילוב בין הכימיקלים שבענבים לאינסולין שבגוף. גם למעשנים כדאי לקחת אשכול ליד: בגופם קיים יצור מוגבר של אנזים הממוקם בכבד ומפעיל כימיכלים שגורמים לסרטן. מיץ הענבים, כך מצאו החוקרים, מסייע בהפחתת פעילותו של אותו אנזים.