English
 

משתלת חסקלברג

 
 

יולי-אוגוסט - המלצות טיפול בעצי פרי

 

בחודשים אלה הופך עומס החום כבד יותר ויותר, והמצב לא צפוי להשתנות עד ספטמבר, לפחות (ואולי אף מעבר לזה, כהמשך להתאחרותן של העונות בשנים האחרונות). לפניכם כמה עצות והמלצות להגנה על עצי הפרי בגינה הפרטית:
הגנה על עץ הפרי מקרינת השמש: חשוב להבין כי קרינת השמש אינה מזיקה לעץ פרי בוגר וצפוף עלווה. אור השמש הוא חלק חשוב ממזונם של עלי עץ הפרי, והם "ערוכים" להתמודד עם השפעותיה של הקרינה, חזקה ככל שתהיה. מתי עלול להיווצר נזק? כאשר חלקיו האחרים של עץ הפרי חשופים ישירות לקרינה זו: לעיתים מדובר בשתילי פרי צעירים בעלי עלווה דלילה, לעיתים בעץ פרי שעבר גיזום מסיבי שחשף את הענפים המרכזיים ואת הגזע לקרינת שמש ישירה ולעיתים במחלה או עקה של עץ הפרי אשר גורמים ל"התהפכותם" ולחשיפת חלקם התחתון לקרינה ישירה של השמש. כדי להגן על עצי הפרי מפני קרינת השמש, יש להלבין את הענפים המרכזיים כמו גם את הגזע. שכבת הסיד מתפקדת כ"קרם הגנה" עבור העץ.
חיסכון מרבי במים: מצוקת המים הגוברת מחייבת אותנו לנקוט את כל האמצעים על מנת לחסוך עד כמה שניתן בהשקיית עצי הפרי. ישנם כמה ערוצים בהם ניתן לעשות זאת. הראשון הוא השקיית עצי פרי באמצעות טפטפות, שכן מדובר בשיטת ההשקיה החסכונית ביותר: החלחול האיטי של הטפטפת אינם גורמים לאיבוד מיותר של מים, אם באמצעות אידוי ואם באמצעות התפשטותם אל מעבר לאזור השורשים של עץ הפרי. מעבר לזה, מומלץ לחפות את הקרקע מסביב לעץ הפרי. אפשר לעשות זאת באמצעות שבבי ענפים (ואפשר גם להשמיש את הענפים שגזמנו מהעץ באביב) ולאחרונה יצא פיתוח חדש: יריעות פלסטיק. מעבר לזה, יש להקפיד לנכש את העשבייה שמסביב לעץ הפרי ולא לתת לה להתפתח, כיוון שהיא גוזלת משורשי העץ מי השקיה יקרים. 
כיצד תדעו אם עצי הפרי אינם מקבל מספיק מים? הסימנים הם קודקוד עץ נבול, עלים חסרי חיוניות, קרקע סדוקה באדמה כבדה או יבשה באדמה קלה. אגב, כשאתם בודקים את רמת הרטיבות בקרקע, יש לבדוק בעומק של 10 ס"מ ולא להישאר על פני הקרקע.
הגנה על עץ הפרי מפני מזיקים: בחודשי הקיץ חשופים עצי ההדרים לעש המנהרות. עצי הפרי, ככלל, חשופים לכנימות עלה. הסימנים בשני המקרים הם התקפלות העלים או היווצרות חורים קטנים בהם. במקרה כזה, יש לגשת לחנות חקלאית עם 2-3 עלים כדוגמה ולקבל מהם הנחיות לטיפול. בנוסף, זבוב הפירות מתחיל לתקוף את פירות הקיץ ככל שמתקרבים להבשלה. כהגנה מפני זבוב הפירות, מומלץ לתלות מלכודת זבובים כימית ("סרה טראפ") שהוכחה כיעילה במשתלות ובחלקות חקלאיות. 
האם עץ הפרי משגשג? ככלל, דשן בשחרור איטי הניתן פעמים בשנה (באביב ובקיץ), הוא המומלץ ביותר לעצי הפרי. אם דישנתם את עץ הפרי באביב אך אתם רואים שקצב גידולו איטי מדי או שעליו מקבלים צבע ירוק בהיר או צהבהב, מומלץ להגביר את מנת הדשן שכל עץ מקבל כמנה רגילה (לדוגמה דשן מסוג 20:20:20). אפשרות נוספת להבהרת עלים היא עודף מים, במקרה כזה יש להפחית את משך ההשקיה ב-30%.
 
עיבודי קרקע – ליד עצי פרי שלא מתפתחים יפה למרות הגברת הדישון והפחתת המים, מומלץ לחפור 3 בורות מסביב לגזע ובכל בור להכניס דלי של קומפוסט, כדי לספק מצע גידול מאוורר ואיכותי לעצים החלשים. יש להמשיך לדשן ולהשקות כרגיל. בנוסף, יש לבדוק כי עץ הפרי אינו מתחרה על המים עם דשא ו/או עצי פרי בוגרים חזקים ממנו. אם מדובר בדשא ,יש לעקור את הדשא הסמוך לשורשי העץ. אם מדובר בעצים שכנים מתחרים, יש להקפיד לספק לכל אחד מהעצים כמות מספקת של מים